DOK – Democracy is OK

Kuźnia Demokracji

Minister kultury czy sztuka do trzech razy?

P8213039
Jeszcze niespełna dwa lata temu wydawało się, że po nieudanej próbie wejścia na szczyty polskiej polityki profesor Piotr Gliński oddali się bezpowrotnie w zacisze bibliotek i gabinetów naukowych. Teraz jest jednak nie tylko ministrem ale i wicepremierem. Resort, który mu podlega to kultura i o ile w milczeniu wycofywał się kiedyś z politycznej awantury PiSu o tyle teraz poprzez wszystkie media głosi swój program powrotu polskiej kultury do jedynie słusznego systemu wartości. Jego decyzje budzą już nie tylko kontrowersje czy oburzenie ale wyprowadzają na ulice tysiące ludzi w całej Polsce. Środowisko ostro krytykuje jego próbę wstrzymania kontrowersyjnego spektaklu we Wrocławiu a tłumy idące w marszach protestacyjnych domagają się powrotu wolnych mediów.

Prywatnie jednak wydaje się być profesor człowiekiem o szerokich horyzontach, bywały w świecie, żeglarz, były kaskader, maratończyk, judoka z czarnym pasem, alpinista i miłośnik gór, który jako przygodę życia wspomina kilka miesięcy spędzonych w Himalajach.
Kim jest minister Gliński?

Warszawa, Saska Kępa
Urodził się w 1954. Wychował na Saskiej Kępie. O rodzicach mówi, że próbowali wychować go na porządnego Polaka, ojciec był architektem, matka walczyła w Powstaniu Warszawskim jako sanitariuszka batalionu „Zośka”. W rodzinie miał także bohaterów Powstania Styczniowego.
W liceum im Bolesława Prusa angażuje się w uczniowski teatr, gra ”Kordiana”. Jego szkolnym kolega jest Michał Boni. Po maturze w 1973 studiuje ekonomię na UW. Praca doktorska traktuje o ekonomicznych uwarunkowaniach stylu życia a habilitacje uzyskuje na podstawie rozprawy o ruchu Zielonych w Polsce.

Solidarność
Lata 80` to NSZZ Solidarność region Mazowsze i ruch oporu.
W drugiej połowie lat 90 działa w Wyborczej Koalicji Liderów Ekologicznych, z jej ramienia kandyduje bez powodzenia w wyborach parlamentarnych 1997 z listy Unii Wolości.

Unia Wolności
Działa niej w latach 1998 – 2002, jego partyjnymi kolegami są Tadeusz Mazowiecki, Donald Tusk, Leszek Balcerowicz, Jacek Kuroń, Władysław Frasyniuk. Właśnie w 2002, po przegranych wyborach UW ulega rozpadowi, coraz mocniej rysują się tam różnice światopoglądowe. W tym samym okresie odchodzi z niej Tadeusz Mazowiecki i wielu innych.

Ruch Zieloni 2004
W 2004 jest współtwórcą partii Zieloni 2004, organizacji o proekologicznym programie z naciskiem na prawa człowieka i sprawiedliwość społeczną.
Co ciekawe, założycielami Zielonych 2004 są osoby wywodzące się ze środowisk o profilu ekologicznym, feministycznym i opowiadające się za równouprawnieniem mniejszości światopoglądowych, seksualnych czy narodowych. Mimo aktywności przy zakładaniu ugrupowania, Gliński do partii Zieloni 2004 nie wstępuje.

Collegium Invisible
Według informacji ze strony internetowej Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk zostaje Piotr Gliński objęty opieką naukową Collegium w latach 2005 – 2006. Zadaniem ”niewidzialnego uniwersytetu”, założonego przez Fundację Batorego, jest kreowanie elity rządzącej Polską. Absolwentami są m.in Leszek Balcerowicz, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Paweł Kowal. Z czasem Samo Collegium jak i jego pomysłodawca George Soros stają się przedmiotem kontrowersji w kręgach prawicowych.

Profesor
W 2008 otrzymuje tytuł profesora nauk humanistycznych.

Doradca
W 2010 prezydent Lech Kaczyński powołuje go na członka Narodowej Rady Rozwoju

Ekspert
W latach 2013 – 2014 jest członkiem komitetu naukowego II i III Konferencji Smoleńskiej zajmującej się wyjaśnianiem przyczyn katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r.

Prawie-premier, raz
W 2013 PiS zgłasza votum nieufności wobec rządu Donalda Tuska, ma zamiar przejąć władzę a na stanowisko premiera określanego ”technicznym”, powołać Piotra Glińskiego. Wniosek nie zostaje jednak poparty przez parlament.
W 2014 PiS składa podobny wniosek, ponownie wskazując Piotra Glińskiego jako kandydata na premiera. Sejm i tym razem odrzuca wniosek.
Piotr Gliński, mimo kampanii jaką Jarosław Kaczyński prowadzi na jego rzecz, jest mało widoczny w mediach. Kiedy w Sejmie dochodzi do jego przemówienia, na mównicy staje prezes PiS a przyszły premier przemawia z trzymanego przez Kaczyńskiego tabletu.
To kuriozalne wydarzenie długo pozostaje przedmiotem medialnych drwin.

PiS
Latem 2015 Piotr Gliński zostaje członkiem PiS.

Prawie-premier, dwa
Po wygranych wyborach premier Beata Szydło oznajmia; Piotr Gliński obejmuje w jej rządzie funkcje ministra kultury i jednocześnie stanowisko wicepremiera.
I właśnie w tej nominacji może być klucz do całej jego politycznej osobowości. Minister z pewnością ma aktywny stosunek do kultury i wartości jakie niesie ale jego wcześniejsze działania wskazują na większe ambicje niż budowanie Muzeum Historii Polski czy umożliwienie Polakom oglądanie całego Konkursu Chopinowskiego w telewizji. Wzrost liczby bibliotek w małych miejscowościach też nie zapewni mu miejsca w historii. O ile właśnie to miejsce mu chodzi.

Gdyby z jakiegoś powodu dla obecnej premier szukano zastępstwa on jest oczywistym wyborem. A prezes do Piotra Glińskiego ma ewidentnie słabość, w prawdzie ten nie z Żoliborza ale Saska Kępa też ma swoją nobliwą atmosferę.

Pytajmy więc nie o to kim jest minister Gliński ale kim okaże się być.

K2

 

Dodaj komentarz

Information

This entry was posted on 31 Styczeń 2016 by in "Dobra zmiana" w kulturze, AGORA, Doniesienia, FAQ, FELIETONY and tagged .
Obserwuj

Otrzymuj każdy nowy wpis na swoją skrzynkę e-mail.

Dołącz do 248 obserwujących.

%d bloggers like this: