DOK – Democracy is OK

Kuźnia Demokracji

Ludzie ludziom zgotowali ten los…

27 stycznia 2016 roku – niby dzień jak co dzień, a jednak nie do końca. Dzień smutny i pełen refleksji. Dzisiaj w 71 rocznicę wyzwolenia obozu w Aushwitz każda stacja telewizyjna, każda gazeta przypomina o tamtym dniu, nawołując nas do chwili zadumy i przemyśleń… Armia radziecka wyzwoliła obozy koncentracyjne  Auschwitz, Birkenau i Monowitz … nazwy te są niemieckimi odpowiednikami polskich nazw Oświęcim, Brzezinka i Monowice.

54c78ad961db9_p

Słucham wspomnień ludzi, którzy przeżyli, oglądam relację z obchodów rocznicowych i jestem przerażona… Tak, przerażona… ale nie wydarzeniami sprzed ponad 70 lat, ale tymi dzisiejszymi… Jako Polka, jestem z nimi można powiedzieć oswojona… Znam je dobrze ze szkoły, z książek, z opowiadań sąsiadki, nieżyjącej już niestety, wspaniałej kobiety, która jako młoda dziewczyna była ofiarą eksperymentów, które przeprowadzano tam na ludziach… Pamiętam, jak będąc dziećmi siadaliśmy wokół niej, kiedy w ładne dni schodziła o laseczce na ławkę przed dom. Nie lubiła opowiadać o tamtych wydarzeniach, ale przez łzy tłumaczyła nam, jak wyglądało życie w obozie… Koszmar, który stał się udziałem jej i innych, nigdy nie powinien być zapomniany i cała ludzkość musi robić wszystko, aby zapobiec podobnym w przyszłości.
Napis nad bramą Auscgwitz zna chyba każdy Polak i nie tylko. „Arbeit macht frei„…. Te słowa widzimy nad wejściem na teren obozu, miejsca kaźni ponad miliona ludzi. Ludzi, których zabiła nienawiść do innego narodu, innego wyznania czy innej rasy… których zabiła tak naprawdę żądza władzy nad światem ludzi wyznających chorą ideologię, a dokładniej jednego małego człowieka, który zatruł mózgi całemu pokoleniu, wykonującemu ślepo jego polecenia.
Nie chcę wchodzić w szczegóły tragedii, jakie przeżywali ludzie przywożeni tam w wagonach bydlęcych, głodzeni, zmuszani do nieludzkiej pracy, mordowani, gazowani, paleni w krematoriach… Wiemy to wszystko z lekcji historii i nie powinniśmy nigdy o tym zapomnieć. Cały cywilizowany świat, zdając sobie sprawę z tego, jak niebezpieczne są skrajne ruchy narodowościowe, zabronił używania zarówno symboli jak i treści propagujących faszyzm… I co z tego?

0004KTMUUJ68MGGX-C116-F4

Do tej pory traktowałam budzące się ruchy narodowościowe na świecie i w Polsce jak wyraz naturalnego buntu młodych ludzi. Nie zdawałam sobie sprawy, co się dzieje i do czego tak naprawdę doszło, dopóki, zmuszona okolicznościami, nie musiałam zagłębić się w temacie…
Podczas pokojowej demonstracji KOD w Dublinie zostaliśmy napadnięci przez zamaskowaną grupę polskich narodowców. Dlatego, chcąc nie chcąc, zaczęłam czytać o nich i z każdym słowem włos mi się na głowie jeżył… Nie wiem, ile lat nad tymi młodymi ludźmi pracowano i jakich technik prania mózgu używano, ale od czasów mojej młodości, kiedy miałam do czynienia z grupkami skinheadów głównie dbających o lśniące glace i buty, ruchy narodowościowe urosły do rangi bardzo sprawnie zorganizowanych bojówek pączkujących na całym świecie, gotowych na jeden telefon stanąć z maskami na twarzy i atakować każdego, kto zostanie im wskazany. Każdy, kto nie jest z nimi, jest wrogiem ojczyzny i jest narażony nie tylko na szykany słowne niestety.
Z mojej młodości pamiętam te same hasła skandowane przez skinów („Żydzi do gazu”, „Polska dla Polaków”), czy piosenkę, którą śpiewali często w jednym chórze z kibolami: „Auschwitz Birkenau sza la la la la”, jednak nieraz siedzieliśmy z nimi razem i dyskutowaliśmy na różne tematy. Wszyscy jesteśmy Polakami i wtedy narodowcy to rozumieli. Potrafili prowadzić merytoryczną dyskusję na każdy temat… No przynajmniej ci, z którymi ja miałam do czynienia.

onr-antysemicki

Zaczęło się niewinnie… od Marszów Niepodległości, z których tak dumna była prawica. Z roku na rok były one zawłaszczane przez grupy narodowców, a w tej chwili są już na nich wyłącznie członkowie organizacji nawołujących do nienawiści, mordów na tle rasowym czy światopoglądowym i skrajnego faszyzmu… Takie działania są niezgodne z prawem, ale nikt nie reaguje i nikt nic z tym nie robi, a zwykli obywatele są zastraszani i niejednokrotnie, bojąc się o życie własne i bezpieczeństwo rodzin i zgłaszając to na policji, słyszą, że przecież nic się nie stało, więc nie ma potrzeby ich bronić. Przecież nie można prewencyjnie zająć się tematem, bo nie złamano prawa! Jak to nie złamano prawa??

Po cichu pod naszymi nosami zbudowano bojówki gotowe na wszystko, szkolone na obozach przetrwania, na siłowniach, kółkach strzeleckich, organizacjach paramilitarnych. Ostatnio poseł Pięta stwierdził, że każdy zdrowy na umyśle obywatel powinien mieć prawo do posiadania broni…  Założę się, że taki przepis posłuży legalnemu uzbrojeniu „ich ludzi” w broń krótką. Tego się spodziewam i to całkiem szybko, protesty opozycji i tak nic nie dadzą, bo rządząca większość robi, co chce, Prezydent podpisuje wszystko w ciemno, a jedyny bastion broniący nas, obywateli, Trybunał Konstytucyjny, jest sparaliżowany.

Jestem w stanie zrozumieć strach przed uchodźcami, przed terrorystami, przed kulturą muzułmańską, kompletnie nieprzystającą do europejskiej i jak dla nas w wielu aspektach niemożliwą do zaakceptowania. Jednak nie jestem w stanie zrozumieć chorej, organicznej wręcz nienawiści i nawoływania do ludobójstwa, które już nieraz przerabialiśmy w historii Polski, Europy i Świata.

0_1_67649_Polska_pomoze_imigrantom_przez_krolakkk

Dlaczego nikt nie reaguje? Prokuratura z urzędu powinna wszcząć śledztwa za szerzenie treści faszystowskich, za nawoływanie do masowych mordów, za organizowanie ataków na innych ludzi! Nie maja dowodów? Internet jest ich pełen! Łatwo znaleźć groźby pod adresem konkretnych osób, nawet osób publicznych, ludzi o innych poglądach czy innej orientacji. Członkowie ruchów narodowych są tak pewni siebie, że piszą bezczelnie pod swoimi nazwiskami. W kilku miejscach już znalazłam teksty typu „Petru z przyjemnością odstrzelę dla Ojczyzny”…. Terror psychiczny i świadomość zagrożenia realnego jest tak samo destrukcyjna jak strach przed podłożeniem bomby przez członka ISIS.

Terror to terror, niezależnie w jakiej jest formie, jest zawsze groźny. Nie możemy mówić, że „oni” to terroryści, a „nasi” to patrioci, bo jest to totalna bzdura! KAŻDY nawołujacy do ataków na drugiego człowieka w imię swoich poglądów jest dla mnie terrorystą, niezależnie czy jest pod sztandarem ISIS czy ONR. Jedni to faszyści islamscy, drudzy to faszyści polscy i tyle. I jedni, i drudzy mówią o sobie jako o obrońcach wiary i jedynego słusznego sposobu na życie – skrajnie prawicowego, opartego na wyznaniu. Jedni i drudzy są organizacją paramilitarną, ślepo wierzącą w swoje rację. Jedni i drudzy do ostatniej kropli krwi swoich wrogów będą walczyć o swoje idee. Metody na razie mają inne, ale to też kwestia czasu. ISIS ma dobrych sponsorów i jest ich wiecej. Jedyna różnica.
Dla obu tych organizacji wymienionych przykładowo, każdy, kto nie jest z nimi, jest przeciwko nim i przez to jest ich wrogiem, którego należy zlikwidować. Dumne hasło ONR brzmi „Śmierć wrogom ojczyzny”… Kto jest tym wrogiem? Każdy, kto ma inne poglady niż oni… Porównując ich hasła i ideologię, widać na jak podobnych emocjach swoich wyznawców opierają swoją siłę. Nie jest jednak moją rolą analizowanie przyczyn postawania takich ruchów na świecie w obecnych czasach.

Boimy się, że ktoś o innym kolorze skóry podłoży bombę. Tak samo boimy się, że nasz rodak mianujący się patriotą wsadzi nam nóż w plecy, skopie w ciemnym zaułku, zmasakruje w miejscu publicznym lub „tylko” będzie siedzial z kolegami w samochodzie pod naszym domem, dając nam do zrozumienia, że wiedzą gdzie mieszkamy, które dzieci są nasze, żebyśmy nigdy nie czuli się bezpieczni. Czym oni sie różnią od tych terrorystów, których tak bardzo nie chcą wpuścić do Europy, a zwłaszcza do Polski?! Niczym! Dlaczego Rząd pozwala i wręcz podsyca wciąż mowę nienawiści do drugiego człowieka?

z18713505Q,Wielu-internautow-podpisuje-imieniem-i-nazwiskiem- z19217003Q,Kukle-pod-oknami-wroclawskiego-magistratu-podpalil

Nie rozumiem, jak można milczeć i nie reagować na takie zachowania, zwłaszcza dzisiaj, w tak pamiętnym dniu jak rocznica wyzwolenia Oświęcimia, mając przed oczyma obrazki polskiej młodzieży dumnie nazywającej się patriotami i demonstrującej jednocześnie symbole faszystowskie? Palenie kukły Żyda? W XXI wieku? W Polsce? W jakim my żyjemy świecie? Jak można siedzieć cicho i nie mówić nic o tak niebezpiecznych zachowaniach?? Jest mi wstyd za tych młodych ludzi, którzy napadli na nas w niedzielę. Jest mi wstyd, że są Polakami… Jest mi wstyd, że nie uszanowali symboli narodowych, do których każdy Polak ma takie samo prawo. Jest mi wstyd, że takie zachowania i ruchy narodowe są tolerowane w Polsce i na świecie… W takich chwilach jest mi wstyd za ludzi…

onr 29p3wyc

link dla dociekliwych
Wikipedia – Auschwitz-Birkenau

4 comments on “Ludzie ludziom zgotowali ten los…

 1. Alicja Molenda
  27 Styczeń 2016

  Pierwsza mysl po przeczytaniu jaka przemknela mi przez glowe to, to, ze czujemy podobnie.
  Wszystko co napisalas Anno to i w mojej duszy i sercu.
  Strach przed przyszloscia kraju i swiata.
  Tyle obaw.
  Ilu z nas dostrzega problem…..
  Dokad zmierzamy?
  Dokad swiat zmierza?
  Ludzie nie wyciagneli zadnych wnioskow z niechlubnej historii tego swiata.
  Przerazajace.

  Lubię

 2. Bartek Hlebowicz
  27 Styczeń 2016

  Czy pisanie słów “skinowie” albo “narodościowe ruchy” z wielkiej litery oznacza szacunek czy to tak z rozpędu?

  Lubię

  • annadok
   27 Styczeń 2016

   Dziękuję za wytkniecie błędu już poprawiony. Chociaż do skinheadów których znam z młodości mam duzy szacunek. Szkoda że nie wszyscy są tacy jak byli oni.

   Lubię

 3. Kasia Kaczynska
  6 Marzec 2016

  Bardzo madry i na czasie artykul. Byłam jedynie zaskoczona tym, ze grupa skrajnych nacjonalistow z Polski zaatakowala polska, pokojowa demonstracje w Dublinie Jezeli sa takimi zatwardziałymi patriotami to co robili w Dublinie? Kaczynski okreslilby ich mianem ” Polacy gorszego sortu” .Jestem pewna, ze ci mlodzi ludzie to chlopaki z kwadratow, polskich biednych blokowisk gdzie bezrobocie jest wysokie. Niedouczeni, sfrustrowani, o niskim poczuciu wlasnej wartosci, nafaszerowani sterydami. Tacy wlasnie stanowia najlepsze mieso dla takich idiotow jak ten kozolud – Macierewicz. Ma pani racje to przerazajace, ze wielu tych mlodych ludzi, urodzonych po 1980tym jest manipulowanych i wykorzystywanych przez chorych politykow.

  Lubię

Dodaj komentarz

Information

This entry was posted on 27 Styczeń 2016 by in AGORA, FELIETONY and tagged .
Obserwuj

Otrzymuj każdy nowy wpis na swoją skrzynkę e-mail.

Dołącz do 248 obserwujących.

%d bloggers like this: