DOK – Democracy is OK

Kuźnia Demokracji

Kalendarium PiS – 01.02.2016r

01.luty 2016r. ·

Kalendarium PiS 01.02.2016. No to jedziemy :

 1. „Jarosławowi Kaczyńskiemu, jako wpływowemu, ale kryjącemu się w cieniu politykowi, pociągającemu dyskretnie za sznurki, przypisuje się nienasycony głód władzy. Teraz dano mu w ręce narzędzie, pozwalające mu ingerować w przebieg dochodzeń. To potężne narzędzie, które w najgorszym wypadku mogłoby zostać użyte albo do ochrony partyjnych kolegów przed wymiarem sprawiedliwości, albo do wszczęcia dochodzenia przeciwko nazbyt krytycznym dziennikarzom lub opozycyjnym politykom” – twierdzi berliński Die Welt.
 2. Przed wyborami PiS obiecał wpompować w gospodarkę 1,4 bln zł. Czwarta część tej sumy miałaby pochodzić z NBP, który uruchomiłby program tanich kredytów. Ekonomiści podważają zasadność takiego programu oraz wskazują na groźbę naruszenia niezależności banku centralnego. Również prezes NBP nie zostawia na pomyśle suchej nitki. – Te liczby są z kosmosu.
 3. „Zmienił się przekaz telewizji publicznej, jeśli chodzi o informacje, na bardziej obiektywny” – mówi premier w wywiadzie dla Super Ekspresu. Beata Szydło zapowiada, że zmiany w mediach publicznych to dopiero początek, a kolejnym etapem ma być „zbudowanie ich silnej pozycji”.
 4. Chociaż nie ma na razie planów przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej, Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiada powrót do obrony terytorialnej. W ciągu najbliższych lat resort planuje zorganizować oddziały tzw. „Gwardii Narodowej” w każdym powiecie.
 5. Będzie wskazany mechanizm, który zgodnie z prawem, pozwoli na wsparcie Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – przyznał poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin.
 6. Sejm. Wśród uchwalonych poprawek znalazł się wniosek w sprawie utworzenia nowej rezerwy celowej związane z organizacją Światowych Dni Młodzieży z kwotą 15 mln zł. Pieniądze te mają pochodzić ze zmniejszenia wydatków na NIK (o ok. 6,5 mln zł), RPO (o ok. 4,6 mln zł) i Krajowe Biuro Wyborcze (o ponad 3,8 mln zł).
 7. Lekcje religii pewnie dalej będą finansowane z budżetu, bo przeciw obywatelskiej inicjatywie w sprawie jego zniesienia jest PiS. Odrzucenie przez sejm projektu „Świeckiej szkoły” to nie tylko test dla PiS ale i dla całego państwa.
 8. Odznaki Zasłużony dla Kultury Polskiej wręczył w sobotę ojcom paulinom i kierownictwu Tygodnika Katolickiego „Niedziela” goszczący w Częstochowie wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
 9. Zgromadzona w Krakowie publiczność wygwizdała Beatę Szydło. Polska premier weszła na boisko, by uhonorować zwycięską reprezentację Niemiec (ME w piłce ręcznej).
 10. PiS pozywa do sądu dziennikarza GW W.Czuchnowskiego komentującego działania prezydenta ws Kamińskiego. Dotyczy to m.innymi zdania : „Tak nie działa państwo demokratyczne. Tak działa państwo mafijne”.
 11. Macierewicz na ćwiczeniach ochotników : „Szczególną cechą tych ćwiczeń było to, że pokazały one współdziałanie profesjonalnego wojska ze stowarzyszeniami pro obronnymi i uczniami klas mundurowych. (…) Dalszym naturalnym zapleczem są harcerze oraz dość liczne grupy rekonstrukcji historycznych, które mogą być zainteresowane jakąś formą współpracy z MON”.

 

Autor: Jerzy Marczyński

Dodaj komentarz

Information

This entry was posted on 1 Luty 2016 by in Doniesienia, Kalendarium PiS Pana Jurka and tagged .
Obserwuj

Otrzymuj każdy nowy wpis na swoją skrzynkę e-mail.

Dołącz do 248 obserwujących.

%d bloggers like this: